משכנתאות בוליט – איך זה עובד ומה ההבדל לעומת משכנתא רגילה?

אין זה סוד ששוק ההלוואות בישראל פורח ומשגשג. זוגות צעירים ומשפחות רבות לוקחות משכנתאות רבות על מנת לרכוש בית, זו הדרך היחידה שלהם להגשים את החלום שלהם להיות בעלי נכס משלהם.

לזוגות ולמשפחות הצעירות מציעים הבנקים שורה של מסלולי משכנתאות, החל ממשכנתאות עם ריביות קבועות משתנות, ריבית פריים וכן משכנתאות בוליט, עליהן נלמד במאמר זה וכן נראה את ההבדל שטמון בין משכנתאות אלו לבין משכנתאות רגילות.

משכנתאות בוליט הן כמין משכנתאות גישור, מדובר במשכנתאות לתקופות קצרות, עד חמש שנים בדרך כלל, כאשר במהלך התקופה מחזירים רק את הריבית כשבסוף התקופה משלמים את הקרן. משכנתאות בוליט נקראות גם משכנתאות גישור ומשכנתאות בלון, ואין שום קשר אמיתי בין סוג המשכנתא לשם שלה (כלומר אין קשר לעובדה בין זה שמחזירים את המשכנתא תוך תקופת זמן קצרה בזמן ששם המשכנתא הוא קליע).

מה היתרונות של משכנתאות בוליט

ראשית, מדובר במשכנתאות קצרות טווח, במקום להסתבך במשכנתאות שנפרשות על פני עשרות שנים, כאן מדובר על משכנתא לתקופה מאוד קצרה ומצומצמת.

שנית, מדובר במשכנתא שאפשר להחזיר את הריבית שלה לאורך תקופת ההחזר ובזמן הזה, ליהנות מהדירה, אחרי 5 שנים ניתן למכור את הנכס ולהחזיר את הקרן של המשכנתא ובו בעת גם לרכוש נכס נוסף. לעיתים החלק היחסי של עליית ערך הנכס יכול להספיק לתשלום חלק גדול מקרן המשכנתא.

שלוש, במשך התקופה של ההלוואה אנחנו נהנה הרבה יותר מתזרים המזומנים שלנו. דבר שיכול לעזור לנו בצורות שונות ומגוונות.

ההבדלים בין משכנתאות רגילה למשכנתא בוליט

ההבדל העיקרי הוא שבמשכנתא רגילה אנחנו נדרשים להחזיר כל חודש הן את הריבית והן את הקרן. לעומת זאת במידה וניקח משכנתא בוליט אנחנו צריכים להחזיר רק את הריבית בעוד את הקרן נצטרך להחזיר בטווח מאוחר יותר.

זה מאפשר לנו, כפי שציינו, ליהנות מתזרים מזומנים זמין במשך כל תקופת המשכנתא, מצד שני אנחנו מחויבים לערוך תוכנית אשר תאפשר לנו ליהנות מהמשכנתא שלנו למשך כל התקופה ולעמוד בהחזר הקרן לאורך התקופה ובעיקר בסיומה.

משכנתא בוליט מתאימה בעיקר למי שלא רוצה לקחת משכנתא ארוכת טווח, במיוחד המשכנתא טובה למי שיש תזרים מזומנים רציני והוא יכול להחזיר את המשכנתא תוך זמן קצר יחסית. זה נכון הן לגבי מבנים עסקיים ומבני מגורים. ככל שמתאפשר להחזיר את המשכנתא הרבה יותר מהר, כך אנחנו נפטרים מהצורך להחזיר אותה ויכולים לחזור לשגרת החיים מבחינה כלכלית. אנשי עסקים רבים משתמשים במשכנתא בוליט בשביל שיוכלו לרכוש מבני עסקים ותוך שנים ספורות שהעסק מכניס כסף, הם יכולים להחזיר את הכסף על המשכנתא ולהחליט מה לעשות עם הנכס שברשותם האם להמשיך להחזיק בו או למכור אותו.